MR (Hastane Anlaşmalı)

___________________________

Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici olanlardan biri manyetik rezonans görüntüleme ya da kısacası MRG veya MR’dir. MRG ağrısız allerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan ve x-ray ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanılmayan bir tanı tekniğidir.

Hasta güçlü bir elektromanret içeren bir silindirin içinde yatarken vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları göndererek işlem gerçekleştirir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi elde edilir. Radyolog doktorlar bu görüntüleri değerlendirerek hastalık hakkında bilgi edinirler.

İnceleme ortalama 10 ile 45 dakika arasında bir sürede tamamlanır. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır.

EM’ın etkinliği çok derin olduğu için Beyin tümörleri, beyin kanaması, sinir rahatsızlıkları ve eklem rahatsızlıkları gibi karışık ve zor işlemleri gerçekleştirebilmektedir.