Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

___________________________

Fizik Tedavi başlıca hareket sistemini ilgilendiren hastalıkların, vücudun dışında uygulanan ancak eklem ve yumuşak dokuları etkileyebilen aletlerle tedavi etme yöntemi olarak tanımlanır.  Fizik tedavinin amacı kişinin romatizma gibi hastalıklar veya kaza sonucunda günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli olan vücut fonksiyonlarının kaybolması veya azalması halinde; hastayı fizik tedavi, egzersiz, eğitim ve diğer tedavi tetkiklerini kullanarak, mümkün olan en fonksiyonel düzeye getirmek. Bu anlamda fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastanın tedavisinde bir bütün olarak düşünülmelidir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda Uygulama Yöntemleri

Hot Pack Tedavisi

İçine silikat jel doldurulmuş plastik yada su sızdırmaz kumaş torbalardır. Kronik burkulma ve yaralanmalarda, kırık, siyatalji, nevralji, kronik selülit ve romatizmal hastalıklarda kullanılmaktadır.

Cold Pack Tedavisi

Soğuk tedavisi, sportif sakatlıkların tedavisinde kullanılan ana tedavi yöntemlerinden biridir. Soğuk tedavisi yaralamadan sonraki ilk 48-72 saat içerisinde yapılmalıdır. Soğuk uygulama ile yaralanan bölgede kan akımı azalır. Dolayısıyla kanama ve ağrı azalır. Tüm spor yaralanmalarından veya sakatlanmalarından sonra şişlik ve kanamaya ait işaretler kaybolana kadar soğuk tedavisi yapılmalıdır.

Tens ( Transkutan Elektrik Sinir Simülasyonu )

TENS, alçak frekans ve yüksek akımla (acıtacak dereceden hafif, fakat elektrot altlarında kasların hareket görecek şekilde) kullanıldığında, beyindeki vücut ağrı kontrol sistemini harekete geçirir. Endorphine gibi vücudun ağrı hafifletici ve vücuttaki kan dolaşımını arttırıcı maddelerin üretimi artar.

Ultrason

Yüksek frekanslı ses dalgaları üreten cihazlardır. Ses dalgaları derin dokularda ısı artışı sağlar, bu yolla o bölgedeki damarlarda genişleme, dolayısıyla beslenme ve iyileşme hızlanır.

Fluidoterapi

Özel termostatik bir kap içerisinde ısıtılmış katı partiküllerin sıcak hava ile birlikte hastaya uygulanmasıdır. El ve ayak eklemleri için uygundur.

İnfraruj Işınlar ( IR )

Işınlama ve ışık enerjisinin, deride ısı enerjisine dönüşmesi ile etki edilmektedir. Kas spazmının çözülmesinde, organize olmuş apselerin yumuşatılmasında kullanılır.

Traksiyon

Özel bir alet yardımıyla omurları birbirinden uzaklaştırma yöntemidir. Ayrıca traksiyonlar, bel kaslarının kasılmalarına bağlı olarak oluşan bel ağrıları da düzeltilebilmektedir.

Biofeedback

Biofeedback, kas aktivasyonunun istemli kontrolünün sağlanması amacıyla kullanılan değerli bir araçtır. Hastanın kasından gelen myoelektrik sinyalleri büyüterek görsel ve işitsel sinyaller oluşturur ve bunları anlaşılabilir bir yapıya dönüştürür. Bu sayede zayıflayan kasları eğitmek, hiperaktif kasları gevşetmek mümkün olmaktadır. EG Biofeedback immobilizasyon, eklem cerrahisi ve kontraktür nedeniyle oluşmuş kas zayıflıklarını gidermek amacıyla kullanılmaktadır.

Magnetoterapi

Magnetoterapi, vücudun savunma sistemini güçlendiren, hücre yıkımını yavaşlatan, hücre yenilenmesini hızlandıran ve bu sayede vücudun kendi kendini iyileşmesini sağlayan girişimsel olmayan bir tedavi yöntemi ve bir yaşam biçimidir. Tedavide oldukça geniş bir uygulama alanı olması, kolay uygulanabilirliği, doğal bir metot oluşu ve yan etkisi olmaması, magnetoterapiyi oldukça önemli kılmaktadır.

Egzersiz

Sağlıklı bir bünye ve sağlığınızı koruyarak kilo vermek için egzersiz yapmalısınız.