ESWT

___________________________

ESWT “Extracorporeal Shock Wave Therapy” Türkçesi “Vücut Dışından Uygulanan Şok Dalga Tedavisi” veya kısaca “Şok Dalga Tedavisi” olarak adlandırılır.

ESWT kısa süre içinde (yaklaşık 10ms) ses den hızlı enerji dalgaları üreterek, ses duvarını aşıp güçlü şok dalgaları oluşturur. Oluşan bu şok dalgaları çarptığı ortamda yüksek basınç yaratır ve bir vibrasyon etkisi oluşturur. Oluşan bu şok dalgası çarptığı ortamda bir çukurlaşma sağlar ve negatif basınçlı vibrasyon baloncukları oluşturur. ESTW yağ dokularında da bu şekilde çalışarak kavitasyon etkisi ile birlikte negatif basınçlı vibrasyon etkisiyle yağ hücrelerini parçalar.

Şok Dalga / ESWT Hangi Tedavilerde Kullanılmaktadır?
Zayıflama,
Selülit,
Cilt sıkılaştırma,
Doğum çatlakları,
Topuk dikeni,
Golfçü dirseği,
Tenisçi dirseği,
Omuz kireçlenmeleri

gibi rahatsızlıklarda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.


Şok Dalga / ESWT Tedavisi Her Kişiye Uygulanır mı?
Hamilelerde,
Kalp pili kullanan kişilerde,
Kanser hastalarında,
Eklem ve kemik operasyonu geçirmiş kişilerde (platin) ve kemik gelişimini tamamlamamış genç bireylerde
şok dalga / ESWT tedavisi uygulaması yapılmamaktadır.

Şok Dalga / ESWT Tedavisi Her Bölgeye Uygulanır mı?
Boyun bölgesi ,
Baş ve sinirlere yakın bölgelere uygulanmaz.
Topuk Dikeni Tedavisinde ESWT

Ayak tabanında aşırı zorlamaya bağlı olarak meydana gelen topuk dikeni rahatsızlığı yaşam kalitesini düşüren ciddi bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığa, kilo problemleri, ortopedik olmayan rahatsız ayakkabı kullanımı, ayakta bulunan fiziksel problemler gibi çeşitli etkenler sebep olabilir.

Sorunun çözümünde genellikle ayakta fazla kalmama, ayakkabı tabanında destek kullanımı, fizik-tedavi egzersizleri gibi tedaviler kullanılmakla birlikte çok ileri vakalarda biyolojik tedaviler veya cerrahi müdahale ile problem ortadan kaldırlmaktadır.

Şok Dalga / ESWT Tedavisi, topuk dikeni rahatsızlıklarında hastaya cerrahi olmayan acısız / ağrısız, kortizonsuz bir tedavi imkanı sunmaktadır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam etmektedir.

Seans Sayısı
Sert doku uygulamalarında en fazla 2 seans, yumuşak doku uygulamalarında en fazla 3-4 seans olarak gerçekleştirilmektedir.

Seans Süresi ve Seans Aralıkları
20 – 30 dk. süren seanslar bir hafta ara ile uygulanır.